Král komiků Vlasta Burian: Smích, který nepřehlušil křivdu
Když se řekne „král komiků“, není třeba hádat. Je jen jeden – Vlasta Burian. Narodil se 9. dubna 1891 v Liberci, ale svou životní stopu zanechal hlavně v Praze, na divadelních prknech a filmovém plátně. Mistr improvizace, génius pohybu, majitel nezapomenutelného smíchu, a muž, který uměl rozesmát celou republiku. A to i v době, kdy k smíchu moc nebylo.
Z fotbalového trávníku na jeviště
Vlasta Burian to zpočátku neměl namířeno na prkna, co znamenají svět. Jeho první láskou byl sport – konkrétně fotbal. Hrál jako brankář za AC Sparta a Union Žižkov a říká se, že byl stejně pohotový v brance jako později na jevišti. Pohyb měl v krvi – což se v jeho pozdějších groteskách a gagových scénkách jen potvrdilo.
Ale charisma, výraz a nespoutaná energie ho záhy zavály jinam – na divadelní prkna a později do filmového ateliéru. V roce 1925 si otevřel vlastní divadlo – Divadlo Vlasty Buriana, které se stalo doslova továrnou na smích.
Filmová sláva a královský titul
Burian byl komikem, který si dělal legraci z autorit, ale zároveň působil dojmem, že on sám je největší autorita smíchu. Spolupráce s režisérem Martinem Fričem nebo Karel Lamačem přinesla nesmrtelné filmy jako:
-
To neznáte Hadimršku (1931)
-
U pokladny stál… (1939)
-
Anton Špelec, ostrostřelec (1932)
-
C. a k. polní maršálek (1930) – první česká zvuková komedie
Burianovy filmy se staly klasikou nejen díky jeho komediálnímu talentu, ale i schopnosti improvizace. Ostatně, jak sám říkal:
„Texty jsou pro herce, co nevědí, co si počít na jevišti. Já radši vymýšlím, než si pamatuju.“
Díky své popularitě a jedinečnosti si vysloužil přezdívku „král komiků“, a není divu – nikdo jiný neměl takovou schopnost ovládnout scénu i publikum.
Soukromě: bouřlivák i starostlivý manžel
Za Burianovým výbušným humorem se skrýval muž, který celý život miloval svou ženu Ninu, se kterou žil přes 40 let. Byl však také známý svým temperamentem – dokázal se rozčílit kvůli maličkosti a následně vše srovnat vřelým gestem. Měl rád luxus, rychlá auta a dobré jídlo, ale nikdy nezapomněl na svou libereckou minulost.
Poválečné bezpráví
S koncem války však přišel nejtemnější úsek jeho života. Burian byl neprávem obviněn z kolaborace s nacisty kvůli vystoupení v německém rádiu a hostování v některých divadlech. Mnoho kolegů se od něj odvrátilo – ti, kteří se kdysi smáli jeho vtipům, se teď smáli jemu. Byl odsouzen, i když neexistoval jediný důkaz, že by zradil. Později byl sice rehabilitován, ale až po mnoha letech útrap.
Zákaz veřejného vystupování ho drtil. Přišel o divadlo, o publikum, o vše, co miloval. Přesto se nikdy úplně nezlomil. Vystupoval alespoň v malých divadlech a jeho přirozený humor přetrval – i když už mu nikdo neříkal král.
„Nejtěžší na tom bylo, že jsem nesměl ani rozesmát lidi. Jako bych byl zločinec – a můj zločin byl smích.“
Dědictví, které přetrvalo
Vlasta Burian zemřel 31. ledna 1962 v Praze. Po dlouhé době neprávem opomíjený, byl konečně v roce 1994 plně rehabilitován. Dnes už je právem považován za jednoho z největších umělců české filmové historie.
Jeho filmy dodnes baví nové generace a jeho komika neztrácí šmrnc. Ať už jako hrdinný kapitán, maršálek nebo šikovný zmatkář Hadimrška – Burian byl a zůstane nezaměnitelný.
TIP NA ZÁVĚR:
Chcete si připomenout, proč byl Vlasta Burian králem? Podívejte se na „Přednosta stanice“ nebo „Anton Špelec, ostrostřelec“ – a garantujeme vám, že smích uslyší i sousedi. Abychom Vám tu podívanou zpříjemnili, můžete do konce dubna 2025 uplatnit kupon BURI10 na 10% slevu na české filmy. Jediná podmínka je, že objednávka musí obsahovat alespoň 1 film s Vlastou Burianem.
V naší nabídce naleznete i Když Burian prášil nebo dvd Dvanáct křesel/Revizor, Pobočník jeho výsosti, Lelíček ve službách Sherlocka Holmese anebo Nejlepší člověk.